Farmācijas muzejs

Uzziedējusi maģijas, burvestību un leģendu apvītā MANDRAGORA

Jau viduslaikos aptiekas preču klāsts bija plašs un daudzveidīgs. Vispopulārākie starp teiksmainajiem viduslaiku medikamentiem bija mandragora.
Mandragora bija Vidusjūras zemēs augošs ārstniecības augs ar īsu stublāju, garām lapām, violetiem ziediem, oranžām ogām un rāceņveida sakni. To izmantoja melanholijas, astmas, drudža, klepus, bezmiega, sieviešu slimību dziedināšanai, kopā ar vīnu kā pretsāpju līdzekli, bet vēl plašāk – dažādu maģisku dzērienu, pret dēmonu un pret raganu līdzekļu pagatavošanai. 

Radās dažādas leģendas, bet fantāziju īpaši veicināja mandragoras saknes līdzība cilvēka figūrai. Uzskatīja, ka mandragora aug vietās, kur sodīti noziedznieki, barojoties ar viņu pirmsnāves sviedriem. Izvelkot mandragoras sakni no zemes, tai nedrīkstot pieskarties, jo tad tā tik spalgi kliedzot, ka vācējs esot uz vietas beigts. Tāpēc, vācot mandragoru, līdzi ņēma melnu suni, ko piesēja pie mandragoras lakstiem, bet cilvēks, aizlipinājis ausis ar vasku, atkāpās un vilināja ar svilpieniem, saucieniem vai gaļas gabalu suni pie sevis. 

Mandragora tikusi ievesta un tirgota arī Baltijā. Jaunāku laiku pētnieki ir noskaidrojuši, ka mandragora satur iedarbīgus alkaloīdus un kā dziedniecības līdzeklis ir attaisnojusies.

Esiet laipni gaidīti apskatīt šo brīnumu.

Komentēt šo rakstu

Vārds: E-pasts:

Komentārs: