Farmācijas muzejs

Ekspozīcija

Farmācijas muzeja misija ir radīt Latvijas sabiedrībā priekšstatu par farmāciju kā medicīnas nozari vēsturiskajā gaitā, kā arī veidot izpratni par tās nozīmību veselīgas sabiedrības attīstībā. Ik gadu muzeju apmeklē 16 000 – 18 000 Latvijas iedzīvotāju un ārvalstu tūristu.

Pašlaik muzejā ir sešas ekspozīciju zāles, kurās apskatāmi ~ 3000 eksponāti.

Aptieku trauki

Ekspozīcijā parādīta aptieku trauku evolūcija no sendienām līdz mūsdienām, to formu un materiālu daudzveidība(akmens, māla, koka, stikla, porcelāna utt.) un raksturīgais dizains.

Farmācijas vēstures attīstība Latvijā

Ekspozīcija ataino aptieku veidošanos tradīcijas Latvijā, farmaceitiskās izglītības sākumu un attīstību, kā arī zinātnisko biedrību veidošanos un darbības virzienus. Ekspozīcijā iekārtots 1920.-1930. gada aptiekas interjers, izmantojot Latvijas Universitātes aptiekas mēbeles.

Asistentu istabā

Skatāms šīs istabas specifiskais iekārtojums ar tikai aptiekām raksturīgām mēbelēm, ierīcēm, stāvtraukiem.

Farmācijas nozares

Ekspozīcija sniedz ieskatu aptiekas zāļu formas tehnoloģijā, rūpnieciskajā zāļu formu tehnoloģijā, farmācijas ķīmijā, kā arī farmakognozijā un homeopātijā. Apskatāmas 18. - 20. gs. aptieku iekārtas, dažādas ierīces zāļu gatavošanai, to formas un iesaiņojumi.

21.gs. medikamenti. Ražots Latvijā

Atspoguļo Latvijas farmaceitiskās ražošanas uzņēmumu vēsturi un to ražotos medikamentus gadsimtu mijā (20./21. gs.).

Aptieka – laboratorija 18., 19. Gadsimts

Iespēja ielūkoties mistiskajā viduslaiku alķīmiķa laboratorijā un iztēloties filozofijas akmens un mūžīgās jaunības eliksīra tapšanas metodes - destilāciju, sublimāciju utt.

Pie tautas dziednieces namiņa parādīta Latvijas augu daudzveidība un tautas medicīnā izmantotās dziedniecības metodes – saru pēršana un ragu likšana.

Iekšpagalmā

Muzeja iekšpagalmā izveidots ārstniecības augu dārziņš, kurā apskatāmi gan unikāli, gan tautas medicīnā plaši izmantojami augi.

Pagalmā patīkamu atmosfēru rada mākslinieka T. Graša veidotās vitrāžas, kas diennakts tumšajā laikā tiek izgaismotas.

Pasāžā

Sienu gleznojumos atdzīvināta ēkas un Vecrīgas vēsture.